ŽIVA Dřevostavby
Dřevostavby Živa - Klášterec - Dřevostavby na míru

Realizace a reference

Špaletová okna

Špaletová okna jsou jako architektonický prvek známá přes 100let. Tento typ oken je možné použít i do moderních staveb. Mají vynikající vlastnosti, které ocení opravdu každý.

Jak vypadá špaletové okno?

Špaletová okna nejčastěji vyrábíme jako dvoukřídlová. Na přání zákazníka je možno vyrobit i jiný typ.

Tyto okna mají oproti moderním plastovým oknům jednu zvláštnost. Venkovní křídla se otevírají ven, vnitřní křídla naopak do místnosti.

Špaletová okna lze zhotovit podle vzoru, nebo přímo na přání zákazníka.

Výhody špaletových oken

Oproti moderním oknům mají špaletová okna vyšší izolační schopnost. A to nejen teplotní, ale také zvukovou. Izolační schopnost lze ještě vylepšit použitím dvojskla v oknech.

Špaletová okna jsou široká až 200mm, což je mnohem více než šířka euro-oken. Díky tomu špaletová okna ani nepromrznou. 
Mimo tuto výbornou izolační vlastnost mají špaletová okna elegantní vzhled a jsou návratem v našim tradicím a přírodním materiálům. Tyto okna jsou vhodná také do chráněných objektů, vyrábíme je tak, aby splňovali požadavky památkářů.

Vhodná skla do špaletových oken

Do špaletových oken Vám na přání zajistíme prakticky jakékoli sklo.

Běžně se používá vnější dvojsklo a vnitřní jednosklo. Použitím dvojskla se zvyšují izolační schopnosti oken. Trojsklo do oken umístit již nelze kvůli jeho šířce.

Vnitřní křídla špaletových oken běžně osazujeme sklem o tloušťce 4mm. Vnitřní sklo je možno nahradit silnějším, nebo nerozbitným sklem. Sklo do venkovního křídla je klasicky připevněno silikonem a následně zakytováno. Kyt lze nahradit okenní lištou, tím pádem by bylo okno zalištováno. .

Venkovní křídla špaletových oken osazujeme izolačním dvojsklem. Sklo je opět přilepeno silikonema zalištováno.

Dřevo používané na špaletová okna

Na výrobu špaletových oken používáme především borovici. A to díky jejím výhodným vlastnostem. Špaletová okna mimo borovicového dřeva vyrábíme i z modřínu a smrku.

Borovicové dřevo má vyšší obsah pryskyřice, což podporuje její odolnost vůči povětrnostním vlivům. Navíc je borovicové dřevo lehké, pružné a především pevné, což je u výroby oken stěžejní.

Péče o špaletová okna

Špaletová okna, jako každá okna ze dřeva, je třeba pravidelně udržovat. V současnosti jsou nejvíce oblíbené kostěné lazury pro ochranu těchto oken. Lze využívat také různé krycí barvy.

Lazury a krycí barvy mají čtyři vrstvy: impregnace, fungicidní pigmentové základy, mezilak, vrchní lazurovací lak nebo barva. Barvy lze však používat i jako tenkovrstvé. Pouze s dvěmi vrstvami: vrchní tenkovrstvý lak a voskový element, který má fungicidní účinek.

Při výběru povrchové úpravy oken je vhodné počítat i s vlhkostí vzduchu. Lazury a krycí barvy jsou vhodné především do suchého prostředí. Naopak tenkovrstvé barvy lze využít i ve vlhčím prostředí.

 Typy oken

Nabízíme hned několik typů špaletových oken. Patří mezi ně:

 • Špaletové okno s dřevěným deštěním s vnitřními i vnějšími křídly dovnitř otvíravými
 • Špaletové okno s dřevěným deštěním s vnitřními křídly dovnitř otvíravými a vnějšími křídly ven otvíravými
 • Špaletové okno se zděným deštěním s vnitřními i vnějšími křídly dovnitř otvíravými
 • Špaletové okno s dřevěným deštěním s vnitřními křídly dovnitř otvíravými a vnějšími křídly ven otvíravými
 • Atypická jednoduchá okna
 • Atypická zdvojená okna

Vypracujeme vám nezávaznou kalkulaci zdarma.
Ušetříme vám čas a náklady za zbytečné investice.

Získat poptávku zdarma

Kde nás najdete

Články

 • Špaletová okna

  Špaletová okna jsou jako architektonický prvek známá přes 100let. Tento typ oken je možné použít i do moderních staveb. Mají vynikající vlastnosti, které ocení opravdu každý. Jak vypadá špaletové okno?…...
 • Mýty a fakta o dřevostavbách

  I když počet nízkoenergetických dřevostaveb narůstá, stále značně pokulháváme za okolními zeměmi. Dřevo bylo stavebním materiálem od prvopočátku stavebnictví. Navíc je obnovitelným zdrojem. Tak proč jej nevyužívat? Životnost nízkoenergetických dřevostaveb Mnoho…...

NAPIŠTE NÁM

Pokud chcete nějaké informace, vyplňte tento formulář. Budete kontaktováni, jak jen to bude možné.
Vyplňte prosím všechny povinné položky.

Google reCAPTCHA: Neplatný klíč webu.

Podmínky zpracování osobních údajů

Podmínky zpracování osobních údajů

Osobní údaje zákazníku uvedené v poptávkovém formuláři budou zpracovány ŽIVA zemědělská obchodní, a.s. v souladu se zákonem GDPR o ochraně osobních údajů. Zákaznicí zasláním poptávkového formuláře souhlasí se zpracováním jména, e-mailové adresy a telefonického kontaktu za účelem zasílání nabídek týkající se předmětu poptávky uvedené v poptávkovém formuláři nebo za účelem zodpovězení zaslaných dotazů.

Zavřít okno