ŽIVA Dřevostavby
Dřevostavby Živa - Klášterec - Dřevostavby na míru

Realizace a reference

Pašerácká lávka

Pašerácká lávka je součástí přírodní rezervace „Zemská brána“ u Bartošovic v Orlických horách. A my jsme se stali při její rekonstrukci součástí její historie.

Před stavbou kamenného mostu na Zemské bráně bylo překonávání Divoké Orlice krajně obtížné. Proto nechala panská vrchnost zřídit pro potřeby dřevorubců jednoduchou pěší lávku. Místní lidé se brzy naučili využívat lávky pro přenášení některých druhů zboží, které se dalo v Prusku pořídit levněji než doma v Rakousko-Uhersku. Protože bylo široko daleko známo k čemu také lávka slouží, začala se nazývat Pašerácká lávka. Na někdejším pruském, později německém a dnes polském břehu Divoké Orlice, kousek nad kamenným mostem dodnes můžete spatřit zbytky zdí bývalého mlýna, jehož majitel si zařídil obchůdek se zbožím vyhledávaným na naší straně. Tady se pašeráci potkávali při nákupech, ukrývali před celníky a vyčkávali do soumraku. Pašovaly se především věci denní potřeby, jako např. tabák, cukr, cikorka či petrolej. Největší pašeráckou invazi prožívala tato místa po první světové válce. Tehdy chodívali pašovat vedle drobných chalupníků i školní kluci, aby doma výhodně zpeněžili drobné zboží. Pašerácká lávka několikrát změnila svou podobu, poslední je z roku 2010, když předcházející vzala v roce 2000 velká voda.

Vypracujeme vám nezávaznou kalkulaci zdarma.
Ušetříme vám čas a náklady za zbytečné investice.

Získat poptávku zdarma

Kde nás najdete

Články

  • Špaletová okna

    Špaletová okna jsou jako architektonický prvek známá přes 100let. Tento typ oken je možné použít i do moderních staveb. Mají vynikající vlastnosti, které ocení opravdu každý. Jak vypadá špaletové okno?…...
  • Mýty a fakta o dřevostavbách

    I když počet nízkoenergetických dřevostaveb narůstá, stále značně pokulháváme za okolními zeměmi. Dřevo bylo stavebním materiálem od prvopočátku stavebnictví. Navíc je obnovitelným zdrojem. Tak proč jej nevyužívat? Životnost nízkoenergetických dřevostaveb Mnoho…...

NAPIŠTE NÁM

Pokud chcete nějaké informace, vyplňte tento formulář. Budete kontaktováni, jak jen to bude možné.
Vyplňte prosím všechny povinné položky.

Google reCAPTCHA: Neplatný klíč webu.

Podmínky zpracování osobních údajů

Podmínky zpracování osobních údajů

Osobní údaje zákazníku uvedené v poptávkovém formuláři budou zpracovány ŽIVA zemědělská obchodní, a.s. v souladu se zákonem GDPR o ochraně osobních údajů. Zákaznicí zasláním poptávkového formuláře souhlasí se zpracováním jména, e-mailové adresy a telefonického kontaktu za účelem zasílání nabídek týkající se předmětu poptávky uvedené v poptávkovém formuláři nebo za účelem zodpovězení zaslaných dotazů.

Zavřít okno